Przejdź do głównej treści
Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Priorytety

Serdecznie zapraszam do zapoznania się z programem, w którym prezentuję mój punkt widzenia na Uniwersytet i jego przyszłość, a także najważniejsze zamierzenia.

Wśród priorytetów mojego programu znajdują się:

  1. Tworzenie w Uniwersytecie możliwie najlepszych warunków zatrudnienia i kształcenia, które pozwolą osobom pracującym
    i studiującym rozwijać swoje talenty i pasje, zapewnią im równowagę między życiem zawodowym i prywatnym, a Uczelni zagwarantują konkurencyjność i potencjał dalszego intensywnego rozwoju.
  2. Zapewnienie stabilności finansowej Uniwersytetu, także poprzez poszukiwanie dodatkowych źródeł finansowania, co umożliwi nie tylko poprawę sytuacji materialnej osób pracujących i studiujących, ale także utrzymanie i dalsze inwestowanie w infrastrukturę badawczą i dydaktyczną, ciągłe unowocześnianie i doskonalenie procesów kształcenia, a także pokrywanie codziennych, rosnących kosztów naszej działalności. 
  3. Zwiększenie liczby realizowanych w Uniwersytecie międzynarodowych projektów badawczych, szczególnie tych prestiżowych (np. w ramach Programu Ramowego Unii Europejskiej Horyzont Europa), a także intensyfikacja współpracy
    z najlepszymi uniwersytetami na świecie w zakresie badań naukowych, prac badawczo-rozwojowych i projektów dydaktycznych.
  4. Ciągły rozwój programów kształcenia, uwzględniający zmieniające się potrzeby rynku pracy i największe wyzwania cywilizacyjne, a także zapewnienie osobom studiującym większej przestrzeni dla własnych inicjatyw i współtworzenia przedsięwzięć ważnych dla Uniwersytetu.
  5. Rozwój współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym poprzez intensyfikację dialogu z partnerami społecznymi i przedsiębiorstwami, tworzenie wspólnych innowacyjnych projektów i wprowadzanie nowoczesnych form komunikacji ze społeczeństwem.
  6. Doskonalenie administracyjnego wsparcia badań naukowych (szczególnie w zakresie pozyskiwania i realizacji projektów badawczych) oraz innych procesów, uwzględniające partycypację doświadczonych badaczy i dydaktyków, osób pełniących funkcje kierownicze, a także studentów i doktorantów w wypracowaniu i wdrażaniu ulepszonych bądź nowych rozwiązań.
  7. Poprawa i unowocześnienie przepływu informacji i komunikacji uniwersyteckiej, a także rozwijanie i wspieranie wszelkich form współpracy wewnątrz Uczelni, tworzących ramy dla konstruktywnego dialogu i przedsięwzięć sprzyjających poczuciu wspólnoty.
  8. Prowadzenie ambitnych, ale realistycznych inwestycji w infrastrukturę badawczą i cyfrową, bazę dydaktyczną i przestrzenie wspólne, uwzględniających rozwój wszystkich reprezentowanych w Uniwersytecie dziedzin nauki i potrzeby wszystkich grup tworzących społeczność naszej Uczelni.
  9. Realizacja zobowiązań wynikających ze społecznej odpowiedzialności Uniwersytetu, w tym szczególnie podejmowanie działań zorientowanych na przezwyciężenie kryzysu klimatyczno-ekologicznego, poprawa warunków dostępności dla osób ze szczególnym potrzebami, przeciwdziałanie wykluczeniu i nierównemu traktowaniu, a także działania edukacyjne i popularyzacyjne zwiększające społeczną świadomość wartości i roli nauki.
  10. Oparcie wszystkich działań na wartościach i zasadach, które od początku istnienia Uniwersytetu wyznaczają ambitne cele naszej wspólnocie, a zarazem dalsze tworzenie nowoczesnej Uczelni, opartej o zasady równości i otwartości, wrażliwej na potrzeby społeczne, wykorzystującej najnowsze innowacje technologiczne i gotowej stawiać czoła największym wyzwaniom współczesności.

 

Starałem się dołożyć wszelkich starań, żeby uwzględnione w programie cele i zamierzenia były nie tylko ambitne, ale również możliwe do osiągnięcia.